Mamy najniższą stopę bezrobocia i praktycznie nie borykamy się z tą najgorszą po wojnie plagą – powiedział. – Nasza sytuacja jest typowa, jeśli chodzi o kraje Europy Środkowo-Wschodniej, choć my jesteśmy dużą gospodarką z silną walutą. Polska inflacja, jak jeszcze raz podkreślę, nie wynika przy tym z jakiejś lokalnej specyfiki czy winy rządu. Tak mogą twierdzić tylko ludzie o złej woli – powiedział. Poniżej harmonogram publikacji opisów dyskusji RPP w 2023 r. Poniżej pełnym harmonogram posiedzeń Rady na przyszły rok.
“Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen”
Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały. Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej – zwraca uwagę “The Economist”. Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych. NBP podał także harmonogramy publikacji opisów dyskusji z posiedzeń decyzyjnych RPP w 2023 r.
Konsumentom nie będzie gorzej, firmom będzie lepiej. Tak zapowiada się 2025 rok DEBATA MONEY.PL
Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. Projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.
Rynek ma pewność co do obniżek stóp. Barometr Business Insidera
Prezes Musisz to wiedzieć: opinie o Tokenexus NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Wcześniej wskazywał, że w RPP ukonstytuowała się większość zdecydowana, by czekać do marca z ewentualnymi cięciami stóp procentowych. Słowa te potwierdzały wypowiedzi innych członków Rady, m.in.
Jaka inflacja w Polsce w kolejnych miesiącach?
– Gdyby nawet się opóźniał napływ środków z UE na KPO, nie będzie to miało żadnego wpływu na wzrost gospodarczy – stwierdził. – Każde euro to jest dobra rzecz, ale nie przesadzajmy, a napływ środków z KPO i tak nastąpi. Może to jakaś gra polityczna, że tak dobry rząd chce się ukarać. Ale te środki się nam należą, a rząd rozpoczął prefinansowanie, także to wpływa na gospodarkę już – powiedział. Jak dodał, ten wpływ na PKB jednak jest poniżej pół procentu.
Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Prezes Glapiński równocześnie zaapelował, by nie wierzyć w jego zdaniem kasandryczne prognozy, które są skutkiem przedwyborczej gry politycznej. – Oczywiście, jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego – dodał.
Inflacja wciąż daleka od marzeń
- Warto dodać, że pierwsze posiedzenie RPP w marcu 2020 r.
- Ta niepewność to wspomniane decyzje rządu dotyczące przedłużenia – bądź nie – tarczy energetycznej.
- He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.
- – Takie były też oczekiwania rynku – powiedział.
- Jak wynika z podanego przez NBP planu na 2023 r., decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.
Politycy mówili, że zabraknie węgla, że chleb będzie 30 zł kosztował. Podbito ceny masła, zarobili pośrednicy, sieci handlowe ściągnęły zyski i to masło teraz spada. Ludzie jego zdaniem “nakupowali niepotrzebnie masła czy węgla, a wystarczyło zajrzeć do internetu, by sprawdzić, że nie może zabraknąć węgla”.
To trzeci miesiąc z rzędu takiego odczytu i wygląda na to, że wskaźnik w tym Time zamrażarka-wskaźnik dla opcji binarnych cyklu już nie wzrośnie. Inflacja okazała się w I kwartale aż o 0,5 pkt proc. Niższa, niż przewidywała najnowsza, marcowa projekcja NBP.
Na razie nie ma jednak jakiegoś czerwonego alertu – powiedział. Jego zdaniem “to nie jest też ten moment, by apelować o podwyżki rzędu 20 proc. w sferze budżetowej”. Prezes NBP wyraził też krytyczną opinię o wakacjach kredytowych oraz o proponowanych programach dopłat do kredytów, które skończą się jego zdaniem sytuacją, że biedniejsi dopłacą bogatszym od siebie do mieszkania.
Prezes NBP podczas swoich wystąpień podkreślał, że dla dalszego kształtowania się stóp procentowych w Polsce kluczowa będzie projekcja inflacji zaprezentowana w marcu. Również szacowany skok inflacji zarówno w styczniu jak i lutym nie przestraszył członków RPP. Zgodnie z prognozami ekonomistów jest on chwilowy, a od marca wskaźnik CPI ponownie zacznie spadać. Ceną za te błędy jest bardzo długi okres relatywnie wysokich stóp procentowych. Nie sądzę, żeby rodziny i przedsiębiorcy z kredytem, którzy ucieszyli się z obniżki stóp w 2023 r., dalej się z tego cieszyli, gdy widzą, że półtora roku później wciąż wysoka jest inflacja oraz ich raty. I gdyby teraz znów doszło do obniżki stóp, to co do joty powtórzymy ten schemat.
- Akcje i obligacje już nie drożeją z taką łatwością, jak jeszcze kilka tygodni temu.
- Prezes Glapiński równocześnie zaapelował, by nie wierzyć w jego zdaniem kasandryczne prognozy, które są skutkiem przedwyborczej gry politycznej.
- Także ekonomiści Banku Millennium są zdania, że inflacja CPI osiągnie szczyt w marcu (według ich prognozy, na poziomie ok. 5,5 proc. w ujęciu rok do roku), a potem zacznie stopniowo spadać.
W ocenie przedstawicieli PKO BP “nowa projekcja PKB i inflacji może być dla RPP pretekstem do ogłoszenia końca cyklu podwyżek stóp procentowych – jak na razie mamy trwającą 6 miesięcy pauzę”. Rada Polityki Pieniężnej wskazuje, że w Polsce dynamika aktywności gospodarczej w I kw. Była prawdopodobnie niższa od oczekiwań i zbliżona do odnotowanej w IV kw.
Kredyt o stałej stopie w obecnej sytuacji z kolei jego zdaniem wyjdzie drożej, bo za 5 lat, jak stopy będą niższe, przestanie być korzystny. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Glapiński podkreślił, że raport marcowy NBP o inflacji jest korzystniejszy niż listopadowy. – Rada RPP nie kończy jednak cyklu, bo priorytetem jest walka z inflacją, a zagrożenia dalej są – powiedział. – Równocześnie ze spadkiem inflacji będzie zwalniać gospodarka. Miękkie lądowanie, czyli gospodarka nie będzie Aktualizacja rynku 18 maja USD ponownie spada, rajd złota i ropy się kurczyć. Przy czym proszę pamiętać, że cały czas ścigamy najbogatsze kraje.
Polska firma dostarczy trotyl amerykańskiej armii. Kontrakt o wartości 1,2 mld zł
Nasza rozmówczyni uważa, że szczyt inflacji “raczej nastąpi w marcu”. – Niewykluczone, że inflacja w tym miesiącu ukształtuje się na poziomie 5,3 proc., czyli na poziomie styczniowego odczytu (według starych wag) i średnich oczekiwań rynkowych co do lutego. Podwyższyła stopę referencyjną NBP o 6,65 pkt proc., najbardziej w historii. Ekonomiści PKO BP spodziewają się utrzymania stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75 proc. Mieliśmy ostatnią jak do tej pory podwyżkę stóp. Tymczasem inflacyjny odczyt co miesiąc znajduje się powyżej 16 proc., a w październiku odnotowaliśmy rekordowe w XXI wieku 17,9 proc.
Perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej. „Już od dawna rynek nie był tak pewny decyzji RPP jak w lutym 2023 roku (…). Ciekawsze będzie za to spotkanie RPP w marcu. Wtedy to przed posiedzeniem, Rada zapozna się z przygotowaną przez analityków NBP projekcją dotyczącą inflacji i PKB. Na marcowym posiedzeniu będzie także już wiadomo jak szybko drożały towary i usługi konsumpcyjne na początku 2023 roku, czyli jaka była inflacja. Wstępne dane na ten temat, czyli szybki szacunek inflacji za styczeń GUS publikuje w połowie lutego” – wskazują analitycy HRE Investments.